susuz-diger-adiyla-8220cilavuz8221

Susuz, diğer adıyla “Cilavuz”

Susuz, diğer adıyla “Cilavuz”

Eyüp Yalur

Son Güncelleme: 16 Kas?m 2012, Cuma
Makale 115 kez görüntülendi.

Efsanevi Cilavuz Köy Enstitüsü’nün bulunduğu “cilavuz”; (şimdiki adıyla “Susuz”) Kars’a bağlı Doğu Anadolu’nun şirin bir ilçesidir. 1957’de belde, daha sonra 1959’da da ilçe olmuş; Fakat 2010 yılına kadar belediyesinde tek bir aracı dahi olmamıştır. Buna karşılık, 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi Ali Yeğin’i Başkan adayı yapınca, halkın büyük teveccühüne mazhar olmuş ve Susuz Belediyesinde CHP iktidarı başlamıştır. Ali Yeğin başkanlık koltuğuna oturduğunda, üç bin nüfuslu ilçenin İller Bankası’na 6 milyon lira borcu olduğunu öğreniyor, fakat borç var diye yakınmak yerine hizmet üretmek için çare aramaya başlıyor. Borçlu bir belediye devraldığı için sunduğu projelerin hiç birine sıcak bakılmamış, cevap olarak da “42 bin lira civarında bir geliriniz var, o da çalışanlarınızın maaş ödemelerine gidiyor. Yani borcunuz çok, siz nasıl proje yapacaksınız ve bu borcu nasıl ödeyeceksiniz?” deniyor. Başkan Ali Yeğin yılmadan Susuz halkına hizmet için gelir getirecek projeler üretmek ve ilçe halkının beklediği insanca yaşam koşularını oluşturmak için kolları sıvayarak, dönemin CHP Genel Başkanı olan Deniz Baykal’ı ilçesine davet ediyor. Genel Başkan Baykal’da, 2009 yılında içinde İzmir’in birçok ilçe belediye başkanın ve meclis üyesinin de bulunduğu kalabalık bir heyetle, Susuz’a çıkartma yaparak, Başkan Ali Yeğin’e desteğini gösterir. O gün birçok İzmirli ilçe belediye başkanı, Baykal’ın yanında Susuz belediye başkanı Ali Yeğin’e yardımcı olacağına dair söz vermiştir. Başkan Yeğin misafirlerini ağırladıktan ve uğurladıktan bir müddet sonra, kendisine verilen sözlerin tutulması için İzmirli belediye başkanlarını ziyaret eder. Ali Yeğin’in İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile başlattığı İzmir ziyaretinde, Başkan Kocaoğlu atölyelerde bakım ve tamirleri yapılan iki otobüsü, Susuz  Belediyesine hibe eder. Kocaoğluyla başlayan destekle, bıkmadan usanmadan ilçesine hizmet üretmek için, söz aldığı İzmirli birçok ilçe belediye başkanıyla görüşmeye çalışan Başkan Yeğin, çeşitli temaslarda bulunarak en son ziyaretinde Susuzlu hemşerilerinin yoğunlukta yaşadığı Karabağlar Belediyesiyle Susuz Belediyesinin kardeş şehir olmasını sağladı. Elbette ki İzmirli belediyeler önce kendi şehrine hizmet üretecektir. Ancak köklerini unutmayan İzmirliler de artık siyasette temsilde adalet, belediye kaynaklarının kullanımında da sosyal adalet istiyorlar.
.Sözün özü, Ali Yeğin bu gün yine İzmir de. Umarım başta kardeş şehir olan Karabağlar belediyesi ve Ali Yeğin’e söz veren İzmirli ilçe belediye başkanları, Susuz halkıyla dayanışma içerisine girerler. Bu yazıyı kaleme almama neden, Hürriyet gazetesinin usta yazarı Yalçın Bayer’in, geçtiğimiz günlerde yazdığı “Bir belediyenin çırpınışı ve duyarsızları” adlı köşe yazısıdır. İşte o yazı.
Bir belediyenin çırpınışı ve duyarsızları
DÜN, ‘CHP’nin kökleri nereye uzanıyor?’ demiştik. Bugün de aynı örnekten yola çıkarak, “CHP köklerine niye sahip çıkamıyor?” sorusuna, örnekleme yöntemi ile cevap arayacağız.
 
Ali Yeğin, Kars’ın Susuz İlçe Belediye Başkanı... Diğer adı ile Cilavuz. Efsanevi Cilavuz Köy Enstitüsü’nün olduğu ilçe. Ali Yeğin yıllardır, 3 bin nüfuslu ilçesine hizmet götürmek için çırpınıyor. Kendince başarılı da. Belediye geliri sıfır. Destek de... Buna rağmen İller Bankası’nın altyapıyı ihale etmesini sağladı. Öğretmen okuluna yatırımlar yaptırdı, öğrenci kapasitesini artırdı. Kooperatif yöntemi ile köylerin yanı sıra İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşayan hemşerileri için ‘yazlık ikinci ev’ projesini tamamlamak üzere. Arnavut taşı ile sokakları donatıyor. 6 kilometrelik anayolun stabilizesini kendi imkanlarıyla hazırladı, ancak asfaltlayamıyor. Kars Valisi Ahmet Kara söz verdi, ama olmadı.
Ali Yeğin dertli. Çünkü Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün mütevazı katkısı dışında kendisine omuz veren olmamış. Hem de Gürsel Tekin’in Sarıyer, Bakırköy, Kuşadası, Çankaya, Yenimahalle, Ataşehir, Konak belediyelerine defalarca ricasına rağmen.
Oysa AK Partili büyükşehir belediyeleri, ‘kardeş belediye’ statüsü ile diğer illerdeki ilçe belediyelerini donatıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çubuk Belediyesi’nin altyapısını tamamladı. Ardahan’ın Göle, Hanak belediyelerinden tutun da Balıkesir’in Sındırgı (geçen dönem) belediyesine kadar büyük şehirler Anadolu’yu kalkındırıyor. Mantıklı, bu yardımlar hem göçün hızını kesiyor, hem de yöresinde yaşayan, o bölge kökenli insanlara ‘doğduğunuz yere hizmet ettim’ diyor. Ali Yeğin de bu ilçeleri gezdi. Sarıyer ve Bakırköy adeta yüzüne bakmadı. Ataşehir’den randevu bile alamadı, bekliyor. En çok yaralayan ise Sarıyer ve Konak belediyeleri. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç adeta yüzüne bakmadı. Deniz Baykal ile Susuz’a giderek Şaşo Hala’nın elini öpen heyette bulunan Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan da bir kamyonla biraz kitap, eski giyecek gönderdi. Bir de palmiye ağacı!.. Evet Konak Belediyesi, Kars’ın kışı sert geçen Susuz İlçesi’ne iki yıl önce palmiye fidanı gönderdi. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün de Kemal Kılıçdaroğlu ile Susuz’a gitti. Kardeş belediye oldu, ama dünya mutfaklarını ve folklorcularını bir araya getiren Akgün’ün asfalt sözünden henüz bir haber yok. CHP köklerini arayadursun, Ali Yeğin kendisine verilen sözleri bekleyerek 6 kilometrelik yol için 120 ton malzeme aramaya devam ediyor.
Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bir daha Şaşo Hala’nın evine el öpmeye giderseniz, evin bulunduğu anacaddede yol niye tozlu diye sormayın. Hele hele Allah gecinden versin, Şaşo Hala Allah’ın rahmetine kavuşursa ve siz de cenazesine giderseniz, cenazenin traktör ile taşınmasına şaşırmayın. Çünkü Susuz’da bir cenaze aracı bile yok.
Sayın Kılıçdaroğlu, CHP’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da toplam 20 belediyesi var. Orta Anadolu’da hiç yok. Bu yöredeki insanlara belediye hizmeti vermek, örnek belediyeler oluşturmak çok mu zor?
(Bu notlar, memleketinden dönen bir Karslının notlarından özetlenmiştir.)

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri