ben-demistim-demeyi-seviyorum

Ben Demiştim Demeyi Seviyorum

Ben Demiştim Demeyi Seviyorum

Eyüp Yalur

Son Güncelleme: 16 Kas?m 2012, Cuma
Makale 120 kez görüntülendi.

Seçim bitti CHP karıştı. Çünkü alınan % 25,9 oy oranı Baykal ve Sav’ı memnun etmedi. Ve bu ikilinin kurmayları daha sandıkların sayımı bitmeden salvoya başladılar. Sanki kendileri daha önce ve şimdi çok başarılıymışlar gibi… (Antalya’da CHP ikinci parti oldu)

Kaldı ki bu seçimlerde Baykal ve Sav ekibinin, sanki ortada bir talimat varmış gibi partiyi adeta sabote edercesine çalışmadıkları iddia ediliyor. Bu ikiliye sadakatle bağlı olan ekip arkadaşlarının(!) Milletvekilleriyle gezmedikleri gibi (bir bayan milletvekillimizle yaptıkları göstermelik çalışma hariç)  uyguladıkları strateji ile sanki görev verilmemişte o nedenle çalışma ortamı bulamamışlar havası yaratıldı. Adama sormazlar mı kardeşim, “Bütün ilçe başkanları ve yönetimlerini siz belirlememiş miydiniz?” Kim kimden ne görevi bekliyor. Bu seçimde yalnızca Genel Başkan ve arkadaşları çalıştı. Diğerleri seçimden sonra Kurultay çağrısı yapabilmek için seyirci kalmayı yeğledi! Ne acıdır ki seyirci kalanların hepsi partinin seçilmiş kadrolarıydı. Bu kadrolar için kendi siyasi gelecekleri, ülkenin ve partinin geleceğinden daha önemliymiş. Seçim çalışmalarında, vekillerin yanında seçilmiş görevliler olmayınca iş gönüllülere kaldı. Vekil adaylarını parti gönüllüleri mahallelere götürdü ve esnafla buluşturdu ve bunlarında herhangi bir çalışma programları yoktu. 

CHP İzmir’de alınan sonuçlarda seçilmiş örgüt kadrolarının çalışmayışının yanı sıra, il başkanının da etkisi var. Çünkü siyaset süreci okuma ve risk alma sanatıdır. İl başkanı Sayın Bayır il başkanlığına atandığında, mevcut kadroların kimin “gözlerine” bakacağını öngörmeliydi. Seçimin sonlarına doğru Sayın Alaattin YÜKSEL bunu fark etti ve her vekilin birlikte çalışacağı gönüllü ekipler oluşturdu. Ancak iş işten geçmişti. Oysa İstanbul il başkanı atanır atanmaz, beş ilçe başkanını görevden aldı. Seçim süresince de mide krampları yaşamadı. Bütün bu olumsuzluklara rağmen Bana göre Kemal Kılıçdaroğlu aldığı bu % 25,9 sonuçla gayet başarılı olmuştur. İzmir de bir başarısızlık var mı, evet var. İzmir’de ki bu başarısızlığın en önemli nedeni örgüt içinde dönen filmlerdir. Aziz KOCAOĞLU boşuna mı çıldırdı. CHP’de eskimiş peynire benzeyen(!) bazı yerlerde etkili yetkili olan bazı siyasetçiler(!) arkadan her türlü oyunu yaparlar ve hiçbir şey olmamış gibi gelip yanına otururlar. Birde yetmezmiş gibi hesap sormaya kalkarlar. Anadolu da buna “Babanı öldürür gelir cenazenin başında senle beraber ağlar.” derler. İzmir’de bir başarısızlık varsa nedeni de budur. Seçimden aylar önce örgütler S.O.S. veriyordu. Ben bunu aşağıda okuyacağınız 17–02–2011 tarihli yazımın bir bölümünde belirtmiştim

İşte o yazı:

Mevcut Buca ilçe başkanının ve yönetiminin görevde kalıp kalmayacakları belli değil demiştik. Varsayalım ki bu başkan ve yönetimi genel seçimler öncesi görevde kaldılar. Sizce 12 Haziranda yapılacak olan genel seçimlerde nasıl bir sonuç arzu ederler? Bence arzuları şu olur: “12 Haziranda yapılacak genel seçimlerde, inşallah “Dede”nin istediği gibi bir sonuç alırız.” Peki “Dede” nasıl bir sonuç istiyor. “Dede’nin”  Ankara da bir hukuk bürosunda karargah kurduğu ve seçimlerden sonra olağanüstü kurultay hazırlıkları yaptığı ve yeni bir Genel Başkan belirleme çalışması hazırlığı içinde olduğu söyleniyor. “Dede” için sadece şu söylenebilir; Pusuya yatmış ve havayı kokluyor. “Dede”  için hiç kimse kâğıttan bir kaplanmış demez, diyemez. Peki sizce “Dede” bu hedefine nasıl ulaşır? Bence “Dede” CHP’nin Genel seçimlerde  %/25 ‘in altında oy alacağı bir hava ister.
Peki böyle bir havanın oluşmasını dededen başka kim ister?
Tabii ki başta İzmir de olmak üzere Türkiye’nin birçok İlinde sahipsiz kalan, yetim torunları ister. Bu “Dede’nin” ve torunlarının isteği.  Buna karşılık CHP içinde ben dahil “Dede’nin” torunu olmayı kendisine zul sayanların yapacağı bir iş var. “Dede’nin” hevesini kursağında bırakmak. Bu nedenle 12 Haziranda yapılacak Genel Seçimler öncesi “Dede’nin” torunu olmayan CHP’lilerin çooook çalışması lazım çok. Demiştim
(O günün koşularında Baykal samimi davranır sanmıştım)

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri