buca-artik-ideolojik-siyasi-aktor-yetistiremiyor

Buca Artık İdeolojik Siyasi Aktör Yetiştiremiyor

Buca Artık İdeolojik Siyasi Aktör Yetiştiremiyor

Eyüp Yalur

Son Güncelleme: 16 Kas?m 2012, Cuma
Makale 143 kez görüntülendi.

Yakın tarihimizde Buca; Rumların, Yahudilerin, Türklerin ve Avrupalı zengin işadamlarının bir arada yaşadığı ‘’Cennet’’ diye adlandırdıkları bir yerdi. Bu da beldenin gelişmesine, zenginleşmesine önemli etken sağladı.

Buca ayrıca İngiliz, Fransız, İtalyan ve Hollanda şirketleriyle daha çok sanayi ve ticari ilişkileri çerçevesinde oluşan Levanten gurubunun da yazlık olarak yerleştiği cennet belde olma özeliğiyle bilinmekteydi          

Yani Buca 1980 öncesi ve sonrası, yurt içi ve yurt dışından aldığı göçlerle tam kozmopolit bir yerken;  Bu çeşitlilik Buca’da çok kaliteli ve ideolojik siyasetçilerin çıkmasını sağladı. Örneğin ‘’Yüksel Çakmur’’ bakanlık ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaparak, ‘’Işılay Saygın’’ bakanlık yaparak Buca damgasını İzmir ve Türkiye'ye vurdular. Bu kalite Buca'nın kozmopolit yapısından çıkmıştı. Bu siyasetçilerimiz Buca da yaşayan tüm etnik kökenlere, mezhep ve bölge mensubu vatandaşlarımıza aynı gözle baktılar. Bu da Buca halkı arasında birlik ve beraberliği perçinledi. Onların siyaset yaptığı dönemde Buca da herkes öz dü ve bu öz Buca damgasını önce İzmir’e sonra Türkiye’ye vuruyordu.

Buca’da yaşayan çeşitlilikte ayrışma başladıkça bizim oğlan, bizim insanımız, ayrışması derinleştikçe ve bu zihniyetteki siyasetçiler uzun süre Buca siyasetine yön verince, siyasette kalite her geçen gün düştü. Siyasette liyakat yerine bizim oğlan, bizim insanımız özelliği aranınca  Buca da siyaset her geçen gün tökezledi. Buca da çok kaliteli ideolojik siyaset adamları olmasına rağmen; ideolojik, kaliteli siyasi aktörler siyaset sahnesine bir türlü çıkamadılar. Son yirmi yıldır Buca da siyasi partilerin örgüt ve teşkilatları ideolojik siyasi kimlik sahibi insanları değerlendirmek yerine, milletvekiliğinde, belediye başkanlığında ve meclis üyeliklerinde her dönem ayrı partilerden aday olan ve listelerin en iyi yerlerinde yer bulan, insanları değerlendirmekte herhangi bir olumsuzluk görmediler. Buca’lı seçmen ;Kalitesini ideolojisinden alan siyasetçi seçeneğinden yoksun bırakılıyor. Başkanı,üyeleri ideolojik olmayan meclislerin kavgalarıda ideolojik olmuyor.

Yaklaşan genel seçimlerin, sonra da yerel seçimlerin Buca da ideoloji sahibi siyasetçilerin yıldızının parlamasına vesile olmasını diliyorum. 

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri