dede-ve-yetim-kalan-torunlar

Dede ve Yetim Kalan Torunlar

Dede ve Yetim Kalan Torunlar

Eyüp Yalur

Son Güncelleme: 16 Kas?m 2012, Cuma
Makale 138 kez görüntülendi.

Bir önceki yazımda Buca’yı değerlendirmiştim ve genel seçimlerin yerel seçimlerin provası olacağını yazışmıştım. Yazıya çok olumlu tepkiler aldım. Ancak Buca siyasetinin giriftliliğini bilmeyen bazı arkadaşlar, yazıyla ilgili net bir kanat sahibi olamamış.

Hadi gelin yazıyı biraz daha geliştirelim ve partilerin genel merkezleriyle ilişkilendirelim. Ne demiştik? CHP Buca da fırtına öncesi sessizlik yaşanıyor. Mevcut Buca ilçe başkanının ve yönetiminin görevde kalıp kalmayacakları belli değil demiştik. Varsayalım ki bu Başkan ve yönetimi genel seçimler öncesi görevde kaldılar. Sizce 12 haziranda yapılacak olan genel seçimlerde nasıl bir sonuç arzu ederler? Bence arzuları şu olur: “12 Haziranda yapılacak genel seçimlerde inşallah “Dede”nin istediği gibi bir sonuç alırız.” Peki “Dede” nasıl bir sonuç istiyor. “Dede’nin”  Ankara da bir hukuk bürosunda karargah kurduğu ve seçimlerden sonra olağanüstü kurultay hazırlıkları yaptığı ve yeni bir Genel Başkan belirleme çalışması hazırlığı içinde olduğu söyleniyor. “Dede” için sadece şu söylenebilir; Pusuya yatmış ve havayı kokluyor. “Dede”  için hiç kimse kâğıttan bir kaplanmış demez, diyemez. Peki sizce “Dede” bu hedefine nasıl ulaşır? Bence “Dede” CHP’nin Genel seçimlerde  %/25 ‘in altında oy alacağı bir hava ister.

 

Peki böyle bir havanın oluşmasını dededen başka kim ister?

 

Tabii ki başta İzmir de olmak üzere Türkiye’nin bir çok İlinde sahipsiz kalan, yetim  torunları ister. Bu “Dede’nin” ve torunlarının isteği. Buna karşılık CHP içinde ben dahil “Dede’nin” torunu olmayı kendisine zul sayanların yapacağı bir iş var. “Dede’nin” hevesini kursağında bırakmak.Bu nedenle 12 Haziranda yapılacak Genel Seçimler öncesi “Dede’nin” torunu olmayan CHP’lilerin çooook çalışması lazım çok.

 

Gelelim Ak Parti’ye:

 

Bir önceki yazımda Buca da Ak Parti bir iç hesaplaşma yaşamadan başarılı olamaz demiştim. Bu fikrime Sayın Mustafa Solmaz ve Sayın Beytullah Selman’ın makul bir yaklaşım gösterdiklerini düşünüyorum. Ancak sağda solda, Belediye seçimlerinde Selman’a oy vermediklerini söyleyerek övünen, partisine ihanet edenler diye adlandırdığım kesimin son derece rahatsız olduklarına inanıyorum. Bu nedenle Ak Partililere bir tavsiyem var. Ak Parti 12 Haziranda yapılacak Genel Seçimleri birinci parti olarak tamamlayıp, Türkiye’de yeni bir Anayasa yapmak istiyor. Türkiye’de köklü bir değişikliğin kapısını aralamak istiyor. Muhtemelen birinci parti olacak ama bazı köşe yazarlarının beklediği gibi öyle güle oynaya da olmayacak bu birincilik. Seçimlerden sonra Ak Partiyi bekleyen asıl tehlike “başsız” kalma tehlikesidir. Çünkü Ak Parti bir kadro partisi değil, lider partisidir. Seçimden sonra Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı adayı olmak için Genel Başkanlıktan istifa edecek. İç hesaplaşmalarını yaşamamış bir Ak Partinin akıbeti, Özal’ın Anap’ının akıbeti gibi olur. Yani Ak Parti başarılı olmak istiyorsa, Buca da ve bütün Türkiye’de iç hesaplaşmalarını yaşamalı.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri