herkes-kendi-siyasi-rantini-mi-kovaliyor

Herkes Kendi Siyasi Rantını mı Kovalıyor

Herkes Kendi Siyasi Rantını mı Kovalıyor

Eyüp Yalur

Son Güncelleme: 16 Kas?m 2012, Cuma
Makale 645 kez görüntülendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin toplu ulaşımdan sorumlu kuruluşu Eshot'un açtığı hizmet alımı ihalesini bugüne kadar kazanan belediye şirketi İZELMAN'ın son ihalede verdiği teklif ihaleye giren Etkin Eğitim Organizasyon'un üzerinde kaldı.

DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası da eylemlerini İzmir Büyükşehir Belediyesi önünden başlattı. Çünkü işçiler bu güne kadar İzmir’de koşulsuz destek verdikleri CHP örgütünün ve CHP’li başkan Aziz Kocaoğlu’nun kendilerinden yana tavır belirleyip belirlemeyeceğinden emin değiller.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde işçilere seslenen DİSK Genel Başkanı Erol Ekinci, “İzmir’i  kirli ilişkilere teslim etmeyeceğiz. İstanbul'da itfaiyecilerin sendikası olmasından sonra yapılan ihaleyi bir taşeron firmaya kazandırdılar. İtfaiye erlerine firmaya geçmeye kabul etmezlerse işlerinden olacakları söylendi. İşte şimdi bu oyunu İzmir'de oynamak istiyorlar. Ancak unuttukları burasının İstanbul değil İzmir olduğudur. Demokrasinin beşiği İzmir'de halk bunu kabul etmeyecektir. Taşerona teslim olmayacağız" derken üstü örtülü biçimde CHP ve  Kocaoğlu’ndan ümitlerini kestiklerini, bu nedenle İzmir halkının vicdanlarına sığındıklarını söylüyordu.

 

Oysaki İzmir’li işçiler on beş yıldır CHP’yi on yıldır da Kocaoğlu’nu hep omuzlarında taşıdılar DİSK’e bağlı Genel İş sendikası her seçim öncesi işçileri CHP’den yana açık tavır almaya çağırırken işçilerde doğal olarak bugün CHP örgütlerinin ve başkanlarının kendilerinden yana açık tavır almalarını bekliyor.

 

İşçilerin tepki yürüyüşünü İzmir Büyükşehir Belediyesinin önünden başlatması beklenen bu açık tavrın gelmeyeceği yönünde alınan emareler olarak düşünülüyor. Yürüyüş esnasında dikkat çeken bir başka olayda işçilere destek yürüyüşüne CHP’li eski il başkanı Tacettin Bayır ve eski yöneticilerinin katılmasıydı. İşçilere karşı kim samimi destek yürüyüşüne katılan Tacettin Bayır’mı yoksa yürüyüşe mesafeli yaklaşan CHP örgütü ve vekiller mi yoksa hiç birimi. CHP’li vekiller İzmir’de olur olmaz her toplantı ve eyleme katılırken, İzmir’li işçiler işi aşı söz konusu olduğunda beklediği samimi tavrı esirgemelerinin hesabını soracak bir adres ararlar, herhalde bu işçi ve sendikası İzmir’de CHPli’lerle bütün alanlarda, adliye önlerinde, eylemlerde ve ceza evlerinde birlikte direndi. İzmir, CHP’nin kalesiyse bu kaleyi birlikte korudular, CHP’lilerle güvenilir bir yol arkadaşlığı yaptılar, kaleyi korumak için her türlü fedakârlığı yaptılar.

 

İzmir’li işçi şimdide CHP’lilerden fedakârlık bekliyor. İzmir’li vekiler  bu konuda dut yemiş bülbül misali gıkları çıkmazken, beklenen ses Ankara’dan Tunceli milletvekili Kamer Genç’ten geliyor. Ne oluyor kim işçi emekçi üzerinden nasıl bir oyun kurguluyor, yoksa herkesin kendi kurgusu mu var yani Akp’nin başka CHP’nin başka, Kocaoğlu ve ekibinin başka kurgusu mu var, yoksa buradan herkes kendi siyasi rantınımı kovalıyor.

Bekleyip göreceğiz...

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri